Regional Science Fair Awards 2011

High School Awards       

Chesney Nagel

1.        1st  - Senior Division Physical Science & Engineering $2000 DWU Scholarship

2.        Student Observer to INTEL International Science Fair: Los Angeles CA

3.        I Sweep Finalist: Houston Texas

4.        United States Department of the Navy/Marine Corps Award

Matt Johnson

1.       1st Senior Division Life & Behavioral Science - $2000 DWU Scholarship

2.       Student Observer to Intel International Science Fair: Los Angeles CA

3.       GENIUS Olympiad finalist: Oswego New York

Chris Jerke

1.       3rd Senior Division Physical Science & Engineering $500 DWU Scholarship

Clay Lukkes

1.       Honorable Mention Senior Division Physical Science & Engineering

2.       National Society of Professional Engineers Award

Caleb Van Gerpen

1.       Certificate of Merit Senior Division Physical Science & Engineering

2.       United States Department of the Navy/Marine Corps

Lexi Jurrens & Caitlyn Meiers

1.       2nd  - Group Projects -$750 DWU Scholarships

2.       Andromeda Award American Association of University Women - $25, medal

Ariana Oorlog

1.       Certificate of Merit

Derek Cihak & Shayna Nagel

1.       Honorable Mention Senior Group Projects 

Lexi Halversen & Lanae Van Gerpen

1.       I Sweep Finalist: Houston Texas

2.       Certificate of Merit Group Projects

 

 

 

Jordan Johnson & Luke VanGerpen

1.       Certificate of Merit Group Projects

2.       American Meteorological Society/Weather MINDS South Dakota Association

3.       Mu Alpha Theta Award

Junior High Awards

Sami Pfarr & Amanda Reiff

1.       Grand Award Junior High Group Projects - $100 each

Marissa Diede & Mikayla Glowcheski

1.       Certificate of Merit Junior High Group Projects

Josh Knodel & Jacob Knodel

1.       Certificate of Merit Junior High Group Projects

Rachel Blaha

1.       1st Junior High Individual Life & Behavioral Science

2.       Broadcom Masters Nomination

3.       South Dakota Veterinary Medical Alliance Award

Ashton Mednansky

1.       2nd - Junior High Individual Life & Behavioral Science

2.       South Dakota Academy of Science - $25

3.       Broadcom Masters Nomination

Karissa Markel

1.       3rd - Junior High Individual Life & Behavioral Science

2.       United States Department of the Navy/Marine Corps

3.       Broadcom Masters Nomination

Marie Fennema

1.       Certificate of Merit - Junior High Individual Life & Behavioral Science

2.       South Dakota of Academy of Science - $25